Grad poznat kao "Mali Beč".
Grad poznat kao "Mali Beč".
Temišvar, šarmantni rumunski grad, poznat je po svojoj bogatoj istoriji, prelepim parkovima i jedinstvenoj mešavini srednjoevropske arhitekture koja ga čini pravim kulturnim draguljem.
Za tačan proračun cene odaberite polazak i broj osoba.
Polazak sa Beogradske autobuske stanice (BAS) u jutarnjim satima. Vožnja do Temišvara uz usputna zadržavanja radi graničnih fromalnosti i pauza za osveženje. Dolazak u Temišvar. Mogućnost fakultativnog obilaska grada: Saborna Crkva srpske pravoslavne crkve posvećena Sv. Đorđu (sagrađena 1748 god. i u kojoj se nalazi vredni ikonostas, delo Konstantina Danila i majstora Mihaila Janica iz Arada), Vladičanski dom, Trg Ujedinjenja, Trg Slobode sa zgradom Garde i starom Gradskom Kućom. Nastavak šetnje do drugog gradskog trga Trg Pobede sa najstarijom gradskom zgradom – dvorac Huniazilor (podignut u XV veku po naredbi Vojvode od Transilvanije Iancu de Hunadoar – u našoj istoriji poznat kao Sibinjanin Janko) koji je danas muzej Banata, gde se na jednom kraju nalazi zgrada Opere i nacionalnog teatra ( koja ima repertoar na rumunskom, nemačkom i mađarskom jeziku), a na drugom katedralni hram Banatske mitropolije rumunske pravoslavne crkve, a između njih je najmlađi gradski trg, izduženog oblika sa nizom gradskih palata iz zadnjih decenja Austrougarske ( rađenih u stilu akademizma i secesije ) vladavine i statuom vučice koja doji Romula i Rema ( poklon grada Rima 1926 god.). Smeštanje u hotel. Priprema za žurku i doček Nove godine. Noćenje.
Doručak. Slobodno vreme u Temišvaru, ili mogućnost fakultativnog izleta do Arada. Po dolasku, sledi kraći obilazak istorijskog centra grada: Srpska pravoslavna crkva, rodna kuća velikog srpskog dobrotvora Save Tekelije, Spomenik pokajanju sa Trijumfalnom kapijom, Trg Avram Lancu, Palata kulture, Gradska kuća… Slobodno vreme za individualne aktivnosti. Povratak u Temišvar, slobodno vreme. Noćenje.
Doručak. Napuštanje hotela i pakovanje stvari u autobus. Slobodan dan u Temišvaru ili mogućnost fakultativnog izleta u grad Hunedoara u kom se nalazi dvorac Hunjad iz XIV veka, najreprezentativnije zdanje profane gotike u Transilvaniji (Erdelju), u kojem je živeo čuveni ugarski regent Hunjadi Janoš (Hunyadi János), u našim epskim narodnim pesmama opevan kao Sibinjanin Janko. Povratak u Temišvar. Polazak u Srbiju u kasnim popodnevnim satima. Dolazak u Beograd u kasnim večernjim časovima. Kraj programa.
NAČIN PLAĆANJA:
OTKAZIVANJE UGOVORA OD STRANE PUTNIKA:
Putnik ima pravo da odustane od putovanja, o čemu je dužan pismeno izvestiti Organizatora. Datum pismenog otkaza Ugovora predstavlja osnov za obračun naknade koja pripada Organizatoru, izražene procentualno po skali otkaza u odnosu na ukupnu cenu putovanja, u odnosu na cenu aranžmana, organizator zadržava:
U Temišvar ćete se na prvi pogled zaljubiti i zbog prostranih trgova, koji se nižu jedan za drugim – Trg Slobode, Trg Pobede i Trg Jedinstva. Trgovi su veoma uređeni, sa puno zelenila, spomenika i kulturnih ustanova poput Nacionalnog teatra i opere.
Spomenik Svete Trojice se nalazi nasred Trga Ujedinjenja, a smatra se jednim od najuspešnijih spomenika barokne umetnosti u Temišvaru. Spomenik je u Temišvar bio prenet iz Beča 1740.godine. Motiv za podizanje spomenika je bilo sećanje na fundamentalne teškoće koje su zadesile Temišvar za vreme rata sa Turcima 1737 – 1739.
Slični se spomenici veoma često sreću u baroknom periodu u katoličkom prostoru iz Austrije i na jugu Nemačke.
Građevine u Temišvaru uglavnom su iz 17. veka, a među njima je najviše pravoslavnih crkava, jer je rumunska istorija veoma povezana sa našom, pa ćete u ovom gradu videti nekadašnje sedište Srpske Vojvodine koje je danas Barokna palata, Sabornu crkvu srpske pravoslavne crkve iz 1748. godine, a nemojte se začuditi ako čujete i srpski jezik, jer ovde živi oko 7.000 Srba . Osim onih koji ovde žive, u Temišvaru ćete svakodnevno sresti i srpske turiste koji rado dolaze u mali Beč, kako još zovu ovaj grad.
U blizini centra nalazi se i Tvrđava koja je građena po Vobanovskom sistemu gradnje sa hornvercima i isturenim bastionima. Deo tog hornverka je i bastion Marije Terezije, pa neodoljivo podseća na Petrovaradinsku tvrđavu, ali u mnogo manjem izdanju.
Danas je to pretvoreno u omiljeno mesto turista i meštana sa pregršt kafića, restorana i galerija.
Ukoliko rešite da se prošetate starim uličicama, uvek možete da predahnete i popijete kafu na jednom od trgova. A ono što će vas sigurno zanimati jesu cene u kafićima, restoranima i tržnim centrima, a ona su u centru skoro identične sa cenama u Novom Sadu.
Naravno, prvo ćete morati da zamenite novac, jer iako je Rumunija u Evropskoj uniji njihova valuta je i dalje lej. Za 100 evra dobijete oko 475 leja, što bi u dinarima iznosilo nešto manje od 12.000 dinara.
Espreso kafa u restoranima i kafićina na trgu staje oko 6 leja ili 150 dinara.
Preporučujemo da posetite poslastičarnicu Bohême délices koja svakako ostavlja poseban utisak. Ovde je sva pažnja stavljena kolače i torte, a slatka ponuda je takva da impresionira i ono što je zaista teško je da napravite odluku koji kolač da probate. Pored velike ponude kolača, ovde možete pronaći i razne vrste čajeva, kafa i sokova. Što se tiče cene, kolači se kreću od 6 do 13 leja (od 150 do 330 dinara). Ceđeni sokovi su oko 10 leja, dok se kafa, čaj i topla čokolada kreću od 5 do 8 leja.
Kada je reč o ostalim cenama u centru za sendvič je potrebno izdvojiti evro i po, dok je obrok u restoranu oko 10 do 15 evra u zavisnosti od vrste i kavliteta usluga. Preporuka je da posetite restoran “Karađorđe”.